Modré kontejnery se často stávají cílem lidí, kteří z nich vybírají noviny a časopisy a odváží je do sběren. Odpad je však majetkem měst a ta jednají s přistiženými jako se zloději. Rozdávají pokuty nebo zabavují vozíky. Krádeže papíru z kontejnerů na tříděný odpad trápí města v Moravskoslezském kraji. Přicházejí tím o peníze. Papír v kontejnerech je jejich majetkem. Ve většině případů se krádeží dopouští sociálně slabí, objevují se ale i „nájezdy“ organizovaných skupin.
Sběrny nyní vykupují smíšený papír kolem jedné koruny za kilogram, noviny a časopisy pak zhruba za korunu padesát. V okresních městech dlouhodobě bojují s vybíráním papíru z modrých kontejnerů. Jen v Opavě ročně společnost vyvážející komunální odpad přijde o zhruba 600 tun materiálu. „Někde vybírají kontejnery lidé bez domova, ti však berou papír do tašek a jdou si do sběrny pro nějaké drobné. V poslední době se začínají objevovat i organizované krádeže,“ uvedla opavská mluvčí Lada Dobrovolná.
Četnost krádeží především závisí na výkupní ceně materiálu. „Jsou místa, kde se sběrači objevují i několikrát denně. Jejich aktivita kolísá podle cen výkupu – občas jsou proto vykradené i červené kontejnery s elektroodpadem anebo kontejnery s textilem,“ upozornila ostravská mluvčí Andrea Vojkovská. Města zabavují zlodějům vozíky a staré kočárky
Problém je v tom, že odpad vložený do kontejneru se stává majetkem města. „Když jednotlivci nebo klidně i skupiny vybírají kontejnery, porušují zákon a stávají se v podstatě zloději,“ dodává Dobrovolná.
Stejný problém řeší dlouhodobě i v Bruntále. „Zaznamenáváme několik jednotlivých případů krádeží za týden, případně za měsíc. Řešit tyto přestupky má na starosti městská policie. Buď dotyčnému uloží pokutu v řádu stovek korun na místě, nebo případ předá správnímu orgánu. Ten může rozhodnout o uložení vyšší pokuty, což může být i více než tisíc korun plus uhrazení nákladů na řízení, nebo také o zabavení věcí použitých ke spáchání přestupku. Většinou se jedná o staré vozíky nebo kočárky a městští policisté mají zkušenost, že právě odebrání těchto věcí je pro přestupce citelný problém,“ řekl mluvčí Bruntálu Jiří Ondrášek.
O něco vyšší pokuty ukládají zlodějům ve Frýdku-Místku. „Po přistižení provinilci většinou dostanou pokutu až 1 500 korun,“ uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Strážníkům se však složitě zjišťuje už jen původ zadrženého materiálu. „Setkali jsme se už i se situací, kdy papír na vozíku odvážel do sběru muž, který si kupované noviny a letáky ze schránek doma schovával a hromadil. Po čase je pak svázal a odvezl do sběru. Pokud však někdo veze odpad v nočních hodinách na kolech nebo vozíku, je téměř jisté, že ho vytáhl z kontejneru,“ vylíčila Matějíková. Nepomáhají ani zámky
Celková úspěšnost vyřešení případů krádeže papíru je však malá, protože i když dostane městská policie oznámení, že se u kontejnerů něco děje, než přijede hlídka, zloději se vytratí. Situace je tak poměrně bezvýchodná. Vzhledem k tomu, že kontejnery musí být volně přístupné občanům, není možné je nějak zabezpečit. „Zkoušeli jsme je opatřit zámkem, ale bohužel sběrači je vylámali a zničili i víko nádob. Větší finanční ztráta tak byla oprava kontejnerů, než jaký byl úbytek papíru,“ objasnila Vojkovská.
Co tedy mohou města proti těmto zlodějům separovaného odpadu dělat? V Novém Jičíně problém vyřešili kamerovým systémem. „Máme dva separační dvory. Jeden na ulici Palackého a druhý na ulici Propojovací. U obou jsme zaznamenali i pokusy o vykrádání zpeněžitelného vytříděného komunálního odpadu. Oba dvory jsme vybavili monitorovacím systémem, který při narušení prostoru přivolá obsluhu a městskou policii,“ vysvětlila novojičínská tajemnice Jarmila Absolonová. Pomáhají časté svozy tříděného odpadu
V Karviné problémy s krádežemi tohoto typu nemusí řešit naopak vůbec. „Problému se snažíme předcházet zejména častými svozy odpadků. Na velkých sídlištích tak kontejnery služba vyprazdňuje každý den a vždy také po víkendu hned v pondělí ráno,“ popsala Šárka Swiderová z karvinského magistrátu.
Nejlepší možný způsob, jak s tímto nešvarem bojovat, je podle novojičínské Absolonové znemožnit zlodějům nakradený materiál zpeněžit. „To by vyžadovalo úpravu zákona. Taková změna však podle všech informací z letošního kongresu s názvem Odpady a obce v Hradci Králové nebude ani součástí nově připravovaného zákona o odpadech,“ uzavřela novojičínská tajemnice.
Zdroj: ostrava.idnes.cz