Nejen dosáhnout, ale i přeskočit průměr České republiky v množství vyseparovaného papíru, plastů, skla a nápojového kartonu. To se daří v poslední době Moravskoslezskému kraji. V roce 2010 byl kraj celorepublikově na posledním místě s 30,7 kilogramu vytříděného odpadu na jednoho obyvatele. O rok později se kraj posunul na jedenácté místo s 35,2 kilogramu, v roce 2012 obsadil desátou příčku s 37,8 kilogramu vyseparovaného odpadu na osobu.
„Za rok 2014 jsme byli na osmém místě s více než 41 kilogramem a letos jsme opět poskočili na sedmé místo s 42,4 kilogramu. Pro srovnání v roce 2004 jsme měli výtěžnost zhruba devatenáct kilo na osobu za rok,“ informoval Krajské noviny náměstek pro životní prostředí Moravskoslezského kraje Daniel Havlík.
Podpoře třídění odpadů se kraj intenzivně věnuje od roku 2004, kdy začal spolupracovat se společností EKO-KOM. Poté přibyla spolupráce s dalšími organizacemi, které se zabývají zpětným odběrem vysloužilého elektrozařízení. Na podporu třídění Moravskoslezský kraj profinancoval z rozpočtu více než jedenáct milionů korun a společně s EKO-KOM, a.s., obcemi a svozovými firmami doplnil sběrnou síť o více než šest tisíc kontejnerů na tříděný odpad. Součástí krajské podpory separace odpadu jsou i osvětové a mediální kampaně nebo semináře a soutěže pro obce. Do systému odděleného sběru EKO-KOM je od minulého roku zapojeno všech tři sta obcí Moravskoslezského kraje. „Do tohoto systému se obce zapojovaly postupně. Například v roce 2005 byly zapojeny 284 obce a v roce 2010 pak 296. Naší snahou a přáním je, aby občané měli možnost v rámci obecního systému odevzdat pokud možno veškeré vyprodukované Havlík.
Že se i obce snaží co nejvíce podpořit své obyvatele k třídění, dokazuje například město Třinec. To se v loňském roce stalo vítězem soutěže O keramickou popelnici v třídění papíru, plastu, skla a nápojového kartónu v Moravskoslezském kraji. V soutěži, která má kategorie obcí a měst do dva a půl tisíce obyvatel, do patnácti tisíc a nad patnáct tisíc obyvatel, se hodnotilo množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet tříděných komodit na území jednotlivých obcí a měst. Posuzovala se i hustota sběrné sítě nebo sběr kovových odpadů. Třinec svým občanům umožňuje třídit všechny složky komunálního odpadu – papír, plast, sklo, kovy, biologický odpad, nebezpečný odpad a objemný odpad. Průběžně pak rozšiřuje sběrnou síť nádob na tříděný odpad a buduje nová stání pod kontejnery. Ve spolupráci se společností EKO-KOM Třinec rozdal v minulém roce občanům pět tisíc tašek sloužících k pohodlnému a snadnějšímu třídění odpadů. Pro velký zájem v letošním roce zakoupilo dalších patnáct set tašek. „Město Třinec zahájilo třídění odpadu ve městě již v roce 1994, a to tříděním skla, které následně předávalo sběrným surovinám. V roce 1996 zahájila činnost třídírna využitelných složek komunálního odpadu, kde byl na třídicí lince dotříďován papír i plast. Hlavním cílem města je snižování objemu směsného komunálního odpadu ukládaného na skládku. V důsledku toho se nezvyšují poplatky občanům za odvoz odpadů,“ sdělila Krajským novinám Iveta Stoszková z odboru kanceláře vedení města Třince s tím, že město už jedenáct let nezvýšilo svým občanům místní poplatek.
Obyvatelé všech obcí a měst Moravskoslezského kraje mohou separovaný odpad házet téměř do dvaceti čtyř tisíc kontejnerů. O tom, že takových, kteří tak opravdu činí, je čím dál víc, svědčí rovněž výtěžnost odděleného sběru komunálních odpadů a obalů. Tedy množství vytříděného papíru, plastu, skla, nápojového kartonu a kovů v kilogramech na obyvatele za rok. Ta dosahovala v roce 2005 zhruba třiceti kilogramů na občana, v roce 2010 již více než 47 kilogramů. V roce 2015 kraj dosáhl hodnoty 60 kilogramů. „Poděkování za tyto dobré výsledky patří obyvatelům Moravskoslezského kraje, kteří věnují třídění odpadů kousek svého času. Snižujeme tím množství odpadů, které se ukládají na skládky a zabírají tak část našeho životního prostředí,“ uzavřel Daniel Havlík.
Zdroj: Krajské noviny