Celkem 528 kontejnerů na plasty, papír, sklo a nápojové kartony bylo do regionu umístěno díky společnému projektu Moravskoslezského kraje a Autorizované obalové společnosti EKOKOM, a. s.
Nových barevných nádob na třídění odpadů se v letošním roce dočkali obyvatelé 37 měst a obcí Moravskoslezského kraje. Například v Karviné. Tam se lidé dočkali 40 nových nádob na plasty, 30 na papír a 25 na sklo. Vedoucí odboru majetkového Helena Bogoczová z karvinského magistrátu k tomu dodává: „Nové nádoby na tříděný odpad postupně umísťujeme do všech městských částí, aby pokrytí těchto nádob bylo optimální. Například jsme je umístili na místa, kde se stávající kontejnery přeplňovaly nebo kde úplně chyběly. Zároveň jsme také barevné kontejnery rozmístili podle podnětů některých občanů. Věříme, že více barevných nádob se projeví na zlepšení třídění odpadů. Současně jsme rádi, že nám EKOKOM díky svému projektu poskytl nádoby zdarma, a můžeme tak vycházet vstříc občanům.“
Vzdálenost ke kontejnerům
Průzkumy mezi veřejností ukazují, že pro lidi je při motivaci k třídění odpadů nejdůležitější blízká vzdálenost ke kontejnerům na papír, sklo, nápojové kartony a plasty. Podle aktuálních dat každý obyvatel Moravskoslezského kraje v loňském roce vhodil do barevných kontejnerů rovných 41 kilogramů plastů, papíru, skla a nápojových kartonů. Za pozitivními výsledky stojí kromě propagačních a vzdělávacích aktivit právě stále se zlepšující dostupnost kontejnerů naÂÂ třídění. Součástí spolupráce společnosti EKOKOM, a. s., a kraje je totiž pravidelné zahušťování sítě barevných kontejnerů naÂÂ tříděný odpad. Tím se stává třídění občanů pohodlnější. Tato skutečnost totiž významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. Díky třídění odpadů se v ČR ročně ušetří dva miliony stromů.
Motivace
Ke třídění odpadu se snaží lidi motivovat společně s městy a obcemi také Autorizovaná obalová společnost EKO KOM. Ta každoročně uskutečňuje celou řadu podpůrných aktivit. Šárka Nováková, mluvčí společnosti EKOKOM, a. s., k tomu dodává: „Naše aktivity, jako například distribuce nových kontejnerů na třídění nebo speciálních barevných sad tašek do domácností, mají rozhodně smysl. Díky tomu se nám daří každoročně zvyšovat množství vytříděných odpadů z domácností. Vytříděné plasty, papír, sklo nebo nápojové kartony se pak recyklují a takto získané materiály se používají na nové výrobky. To je dobré především pro životní prostředí, protože se šetří primární suroviny a místo na skládkách, které se tak nemusí zbytečně rozšiřovat.“ Více informací oÂÂ třídění odpadů mohou lidé najít na internetových stránkách www.jaktridit.cz nebo www.tridime.info.
Jak správně třídit odpady v našem kraji? Žluté kontejnery: PET láhve a plastové nádoby, sáčky ,tašky, fólie, plastové kelímky a krabičky od potravin, výrobky z plastů. Modré kontejnery: papírové obaly a krabice, kancelářský papír, sešity, noviny, časopisy, letáky. Zelené a bílé kontejnery: barevné a čiré sklenice, skleněné nádoby, láhve od nápojů, tabulové sklo. Kontejnery s oranžovou samolepkou: nápojové kartony od mléka a nápojů.
Zdroj: Moravskoslezský deník