Tříděním lze totiž ovlivnit výši místního poplatku za odpady. Obce totiž většinou stanovují tento poplatek na základě skutečných nákladů na odpadové hospodářství. „Pokud lidé budou třídit, nebude se zvyšovat množství směsného – netříděného komunálního odpadu, jehož uložení na skládce je finančně nákladné. Naopak za tříděný odpad město získává finanční prostředky od společnosti EKOKOM,“ odpověděla na dotaz, zda lze tříděním snížit poplatek, mluvčí krnovské radnice Dita Círová. V Krnově platí lidé od roku 2013 za odpady540 korun ročně, ale například v Rýmařově je od letošního roku poplatek stanoven na 700 korun. ;Odměna dva miliony
Třídí tedy Krnované? Výsledky za loňský rok ještě nejsou k dispozici, ale v roce 2015 předali občané Krnova k vytřídění 1050 tun tříděných odpadů a získali tím pro město více než dva miliony korun.
„Odměna se vypočítavá na základě pravidelného čtvrtletního hlášení o množství a druzích; vytříděných odpadů a také o způsobech, jak bylo s vytříděnými odpady naloženo. Výše takové odměny je závislá zejména na množství vytříděných odpadů a účinnosti třídění. Takže čím více občané odpadů vytřídí, tím více peněz město získá, což mu umožňuje snížit náklady spojené s provozem systému tříděného sběru,“ uvedl vedoucí oboru životního prostředí Petr Suchý. ;
Sbírat odpady odděleně a zajišťovat i tříděný sběr využitelných složek komunálních odpadů je pro obce ze zákona povinné. Pokud tedy budou lidé třídit, poplatky se nemusí zvyšovat, a městu přesto přibydou peníze do rozpočtu.
Fáma o sesypávání
Někdy se ale vynoří pochybnosti, zda se tříděný odpad někde stejně nakonec nesmíchá. V září v Krnově tyto pochybnosti přiživila fotka pozorného obyvatele, který zaznamenal, jak auto technických služeb sesypalo obsah všech barevných kontejnerů dohromady. Fotku okamžitě na facebooku sdílely desítky lidí s komentáři, že je to jasné, třídění je komedie, nemá to cenu, vždycky to věděli a podobně. Krnovští patrioti požádali o vysvětlení město i technické služby a jejich odpovědi zveřejnili na svém facebookovém profilu. Byť se vše objasnilo, ke všem se už informace nedostala, protože fotka si už, jak to tak bývá, žila na facebooku vlastním životem.
„Nedůvodné hanění práce technických služeb a našeho úřadu není na místě, proti tomu se musím důrazně ohradit,” odpověděl na dotaz Krnovských patriotů vedoucí odboru životního prostředí krnovské radnice Petr Suchý. „Ujišťuji vás, že veškerý odpad z barevných kontejnerů se dotřídí na třídící lince na jednotlivé komodity. To, že ve výjimečných případech technické služby přisypou například k plastům i obsah kontejneru na papír, nijak nenarušuje systém třídění. Děje se tak pouze výjimečně, a to většinou proto, aby ve městě nezůstávaly přeplněné kontejnery, které občané nebudou moci využívat. Samotnému procesu třídění to není na překážku, po odvozu na třídící linku se papír přesměruje správným směrem,“ vysvětlil Petr Suchý. Ti, jimž se do třídění moc nechce, si tedy budou muset hledat jiný důvod než ten, že to nemá cenu.