Dárky i oděvy chtějí vyrábět z univerzitních odpadků
Akademici ve svetrech a kravatách z materiálů, které předtím sami vyhodili do smetí. I taková je vize Zdeňka Polanského a Lukáše Orose z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO).
„Na začátku byly návrhy svetrů a dalšího oblečení pro studenty Hornicko-geologické fakulty poptávající tyto propagační předměty. A přes nedostatky v univerzitním oblečení jsme se pak dostali až k odpadovému hospodářství a třídění odpadů,“ uvádějí autoři projektu VŠB PRIDE (ten odkazuje na hrdost a příslušnost k dané vzdělávací instituci).
Absolvent oboru Úprava surovin a recyklace Polanský a minerální biotechnolog Oros uvažují ve dvou směrech. “ Prvním je uzavřený ekosystém – Zero Waste University – neboli univerzita s nulovým odpadem. Kdo jiný než akademické prostředí, má být příkladem veřejnosti?“ líčí s tím, že cílem je minimalizovat (ne-li eliminovat) vznik směsného komunálního odpadu a důsledné třídění ostatního smetí využitelného po recyklaci k použití. Dosáhnout toho chtějí umístěním více košů pro více druhů odpadů, což bude znamenat jejich lepší separaci.
„Druhou rovinou je výroba propagačních věcí z vlastního odpadu. Máme v plánu nejen svetry, ale i kravaty či motýlky k formálnímu univerzitnímu oděvu. Také květináčky s kompostem – samozřejmě vyprodukovaným na škole z bioodpadu – a semínky rostlin,“ říkají autoři projektu.
VŠB-TUO podle nich může být první univerzita na světě, která si vyrobí propagační materiály ze smetí posbíraného přímo v jejím areálu.
Textilku ovšem Polanský s Orosem v kampusu budovat nehodlají. „Chceme například spolupracovat s firmami, které umí recyklovat PET lahve na polyesterová vlákna. Ze sedmi PET lahví vznikne jedno tričko,“ tvrdí. Z komunity ekologů Precious Plastic zase získávají návody na jednoduché recyklační stroje. Jak to s jejich záměrem bude pokračovat, se uvidí 23.února. Tehdy ho představí v rámci akce Green Light Start Up Show na VŠB-TUO odborné porotě a potenciálním investorům.