Děti, které se sešly v kině, měly k radosti velký důvod. Za malou chvíli převezmou finanční odměny za úspěch v soutěži ve sběru starých a nepotřebných domácích elektrospotřebičů.
„Ekosoutěž je soutěž ve zpětném odběru nefunkčních elektrospotřebičů, probíhá na jednotlivých základních školách a probíhá vždy tři měsíce, únor, březen, duben,“ vysvětlila Radka Hrubá, SVČ Fokus Nový Jičín. „Je nás ve třídě 28 a dohromady jsem nasbírali 253 spotřebičů,“ řekla Amálie Koblovská, ZŠ Komenského 68. „Zapojila se celá třída, donesli jsme třeba nějaké mobily,“ doplnila spolužačku Beáta Davidová. „Je nás ve třídě31 a elektrospotřebičů jsme nasbírali 965,“ pochlubila se Adéla Kuligowská, ZŠ Dlouhá 56. „Přinesla jsem několik konvic, mobily, nabíječky a počítač,“ vyjmenovala Valerie Stašáková ze stejné školy.
Letos se do akce zapojily všechny základní školy a žáci odevzdali svým eko hlídkám 5 997 nefunkčních elektrospotřebičů. V počátcích soutěže to bylo o polovinu méně.
„Nejenom, že stoupá neustále počet odevzdaných spotřebičů, ale také se dohlašují školy. Začínali jsme se třemi školami a v letošním roce už se zapojily všechny novojičínské školy,“ uvedla Radka Hrubá ze SVČ Fokus.
Soutěž je pro děti dosti atraktivní. Vítězný třídní kolektiv z každé školy vyhrává 3 000 Kč, třídy na druhém místě polovinu a odměnou za třetí místo je500 Kč.
„Pojedeme na výlet do Dinoparku,“ prozradila Adéla Kuligowská, ZŠ Dlouhá56.
Tato školní aktivita v likvidaci elektrospotřebičů má podíl na aktuálním úspěch celého města v rámci jiné ekologické soutěže za rok 2016.
„Město Nový Jičín i díky sběru, který probíhá na základních školách, získalo cenu Elektrooskara, což je cena, kterou uděluje společnost Elektrowin městům, které sesbírají právě nejvíce elektrozařízení. Nový Jičín se letos umístil na 1. místě v kraji,“ sdělil Ondřej Syrovátka (SZ), místostarosta Nového Jičína. Celkově bylo v Novém Jičíně v loňském roce posbíráno a vytříděno více než 83 tun elektrospotřebičů. Kromě symbolického ocenění v podobě sošky Elektrooskara vidí místostostarosta také praktický význam této aktivity. „Tím, že vlastně předcházíme vzniku odpadu tímto způsobem, tak město potom platí méně na poplatcích za odpad a zároveň jsme obdrželi také poukaz na 20 tisíc korun,“ dodal místostarosta.
Tyto peníze použije město na další zkvalitnění třídění odpadu.
Zdroj: TV Polar