Odpovídá Petr Havelka, výkonný ředitel České asociace odpadového hospodářství
Třídění odpadu usnadňuje jeho následnou recyklaci. Odpad představuje významný zdroj surovin, a pokud budeme třídit a recyklovat, nebudeme je muset získávat těžbou. Lidé nyní již běžně třídí sklo, plast a papír. Odpad je ale také významným zdrojem vzácných kovů a biologicky rozložitelný odpad slouží jako zdroj energie či využitelného hnojiva. Třídění a recyklace šetří náklady, energii a také životní prostředí.
Ne všechen papír patří do modrého kontejneru, stejně tak ne všechny plasty lze hodit do žluté nádoby. Mastný nebo jinak znečištěný papír recyklovat nelze, tudíž by se neměl házet do modrého kontejneru. Stejně tak do kontejneru nepatří použité papírové pleny. Do žlutého se zase neházejí obaly od chemikálií nebo nádoby se zbytky čisticích prostředků či kosmetiky. Nepatří sem ani guma, linoleum, molitan či PUR pěna. Na druhou stranu prázdný kelímek od jogurtu není třeba vymývat. Do zelené či bílé nádoby nepatří porcelán a keramika, drátěné sklo, autosklo ani zrcadla.
Obce musí od 1. ledna 2015 zavést třídění biologicky rozložitelných odpadů a kovů. Záleží na obcích samotných, jak toho docílí, zda rozmístí v ulicích hnědé kontejnery, nebo budou bioodpad v první fázi vybírat na sběrných dvorech. Biologicky rozložitelný odpad, který tvoří skoro polovinu odpadu běžné domácnosti, představuje jak významný zdroj energie, tak opakovaně použitelných látek. Domácnosti i obce mohou jeho tříděním snížit své náklady na odpadové služby. Lidé se často obávají zápachu, ale hnědé popelnice a kontejnery umožňují proudění vzduchu, a odpad tak může zčásti samovolně kompostovat. Vytříděný bioodpad se pak zpracuje v kompostárnách či bioplynových stanicích, kde slouží k výrobě elektrické a tepelné energie.
Například skleněné lahve se dělají částečně z recyklovaného skla. Mezi zajímavosti patří určitě pěnové sklo, které vyrábí společnost Recifa. Je to izolační materiál, který je na rozdíl od polystyrenu sám o sobě 100% recyklovatelný a nehoří. Z vytříděného odpadu se vyrábí i silonové vlákno a flísové bundy, terasové desky, plotovky, zatravňovací dlažba nebo zahradní nášlapné dílce, lavičky.
Zdroj: Právo – Dům a bydlení