Ukazuje se také, že obyvatelům Moravskoslezského kraje není třídění odpadů a životní prostředí lhostejné. Každý z nich v loňském roce vytřídil v průměru téměř 38 kg plastu, papíru, skla a nápojových kartonů.
Třídění odpadů se stává přirozenou součástí životního stylu obyvatel kraje. „Jak vyplývá ze statistik společnosti EKO-KOM, a.s., na jednoho obyvatele Moravskoslezského kraje připadalo v uplynulém roce bezmála 18 kilogramů vytříděného papíru, 10 kilogramů plastu, více než 10 kilogramů skla a téměř čtvrt kilogramu nápojových kartonů,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro oblast životního prostředí Daniel Havlík. Dodal, že celkové výsledky kopírují celorepublikový průměr. Nadprůměrně se v kraji třídí barevné sklo a plasty.
Takové zlepšení souvisí podle představitelů Moravskoslezského kraje zejména s dlouhodobou podporou a popularizací třídění odpadů. „Společně s autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. se již osmým rokem snažíme rozvíjet a zdokonalovat celý systém nakládání s využitelnými složkami komunálních odpadů. V poslední době aktivity cíleně zaměřujeme na oblasti se slabšími výsledky. Tento směr se nám osvědčuje a hodláme v něm i v budoucnu pokračovat,“ sdělila vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Moravskoslezského kraje Silvie Součková. Za období trvání společného projektu kraje a společnosti EKO-KOM, a.s. se podařilo zvýšit množství vytříděných odpadů na jednoho občana bezmála na dvojnásobek – z 19,2 kilogramů papíru, plastu, skla a nápojových kartonů v roce 2004 na loňských 37,8 kilogramů.
Za výbornými výsledky stojí, kromě osvětových a vzdělávacích aktivit, také stále se zlepšující dostupnost kontejnerů na třídění. Součástí spolupráce obou institucí je totiž i zahušťování sběrné sítě nádob na tříděný odpad. Tím se stává třídění pro lidi pohodlnější. „Tato skutečnost totiž významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. Ke konci loňského roku se na území Moravskoslezského kraje nacházelo 19.535 barevných kontejnerů. Největší podíl v současnosti tvoří nádoby na plast a sklo. Oproti konci roku 2005 vzrostl počet nádob na třídění odpadů v průměru o 80 %,“ vysvětlil regionální manažer společnosti EKO-KOM pro Moravskoslezský kraj Lubomír Janda. Kontejnery na tříděný sběr jsou tak občanům v kraji blíž, neboť jedno průměrné kontejnerové hnízdo slouží pro přibližně 200 obyvatel. V roce 2005 to bylo o 140 lidí více.
„Jsem přesvědčen, že jdeme správnou cestou. Třídění odpadů dlouhodobě podporujeme. Tyto výsledky přináší nám všem pozitivní signál v podobě každoročního nárůstu množství vytříděných odpadů. Jsme rádi, že se nám systematická podpora vyplácí,“ dodal náměstek hejtmana Havlík.
Ještě letos bude v kraji distribuováno dalších více než 890 kontejnerů na separovaný odpad v hodnotě téměř 6 milionů korun. „V celkovém počtu se tak na konci roku dostaneme k počtu 20 500 nádob na tříděný odpad v Moravskoslezském kraji. Rovněž budeme pokračovat v distribuci speciálních sad tašek na třídění odpadů v domácnostech. Realizace probíhá již třetím rokem a letos přibude dalších 21 tisíc sad v oblastech Opavska, Frýdeckomístecka a v Českém Těšíně,“ doplnila Silvie Součková.
Zdroj: tisková zpráva MSK