Jeden obyvatel České republiky loni vyprodukoval průměrně 320 kilogramů komunálního odpadu, z toho 46 kilogramů vytřídil. Zatímco množství odpadů končících v popelnicích v posledních letech mírně roste, za minulý rok o procento, třídění podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stagnuje. Do barevných kontejnerů na tříděný odpad šlo loni zhruba 13 procent odpadů z domácností.
„Konkrétně bylo na obyvatele vytříděného 15 kilogramů papíru, 11 kilogramů skla, 10 kilogramů plastů, pět kilogramů kovů a pět kilogramů ostatních odděleně sbíraných složek,“ řekla dnes novinářům Miroslava Veselá z odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ. Kladně hodnotí, že za posledních deset let vzrostlo množství tříděného odpadu z 16 kilogramů v roce 2002 na 46 kilogramů loni. Od roku 2008, kdy lidé vytřídili 44 kilogramů, nicméně trend stagnuje.
Komunálního odpadu, mezi který se vedle odpadů z domácností počítá i odpad drobných živnostníků, škol, úřadů a odpad z úklidu obcí, loni v ČR vzniklo 3,4 milionu tun. Z toho nebezpečného odpadu bylo 4500 tun. Celková produkce odpadů se oproti roku 2010 snížila o dvě procenta na 23,6 milionů tun, množství nebezpečné odpadu činilo 1,5 milionu tun.
Do Česka se loni na zpracování dovezlo 442 000 tun odpadů, naopak se vyvezlo 2,3 milionu tun odpadů. Zatímco dovoz je relativně stabilní, vývoz se zvyšuje rychlým tempem.
Loni poprvé sbíral statistický úřad také data o druhotných surovinách, jedná se o vedlejší produkty výroby, přepracovávané odpady, nespotřebované vstupní suroviny a materiály ze zpětného odběru, tedy elektroodpady a autovraky. Celková produkce činila 21,2 milionu tun, pro analýzy bude úřad potřebovat data z dalších let. Téma je podle statistiků ale významné i vzhledem k tomu, že se zpracování a obchodem s druhotnými surovinami zabývá 1500 firem s 25 000 zaměstnanci.