Pod názvem Od věku sloužím člověku byla v pondělí odpoledne v Národním zemědělském muzeu v Praze otevřena interaktivní výstava věnovaná historii obalů na potraviny. Seznamuje právě s obaly potravin všeho druhu – od pravěkých zásobnic až po ty socialistické produkce.
Výstava představuje časovou osu vývoje obalů, které chrání obsah před zkažením i nežádoucími škůdci a umožňují snadnější transport, od historie až po současnost, z různých prostředí až po dobývání vesmíru. Lidé se na ní dozvědí, že už tři tisíce let před naším letopočtem použili Egypťané korek jakožto první zátku, první nápojová plechovka vznikla v roce 1933 v USA a železná konzerva v roce 1813 ve Velké Británii.
Hostem vernisáže byl kosmonaut Viktor Gorbatko, účastník tří vesmírných misí z let 1969-1980. Hostům vyprávěl například o stravě kosmonautů v různých typech obalů, která je sice pro běžného člověka nedostupná, ovšem pro obyvatele orbitálních stanic nepostradatelná.
Nejstarším exponátem je amfora z období 4800 před naším letopočtem nalezená v Číně. Jednotlivá zastavení expozice se věnují ochraně, přepravě, tvaru a účelu, použitým materiálům, recyklaci a také tomu, jak by vypadal svět bez obalů. Jsou tu obaly ze dřeva, skla, plastů, papíru a kovů, nápojové kartony, obaly z kaučuku a z korku. Zájemci si mohou prohlédnout nejstarší lněnou tkaninu z období 35.000 před naším letopočtem z Gruzie, o něco „mladší“ nejstarší dochovanou vlněnou textilii z Dánska i proutěný košík jakožto nejstarší datovaný nález z Egypta.
Součástí výstavy jsou i nástěnné malby obalu v různých historických epochách. Představují jednotlivé historické epochy a technologické úrovně obalových řešení v dané době. Návštěvníci uvidí i litografický kámen se zachovanými tisovými formami etiket na kakao z přelomu 19. a 20. století, skafandry amerických astronautů a současné potraviny používané v ruském vesmírném programu, exportní žok žateckého chmele z roku 1963, kameninovou láhev na Hanáckou minerálku z konce 19. století a soubor lahví na pivo ze zaniklých českých pivovarů 19. a první poloviny 20. století.
Na konci ledna 2013 bude otevřena druhá část expozice, výstava samotná potrvá dva roky.
foto: Vernisáž výstavy (zdroj NZM)