V nádobách na směsný komunální odpad stále končí věci, které by mohly být recyklovány. Přesvědčili se o tom na vlastní oči karvinští školáci. Pracovníci technických služeb přivezli k letnímu kinu tunu komunálního odpadu, kde ho dobrovolníci z EKO-KOM následně zkoušeli roztřídit.
Svozové auto plné odpadu netradičně zajelo místo na skládku k letnímu kinu. Postupně pak na místní parkoviště pracovníci technických služeb vysypali to, co lidé vyhodili do popelnic na komunální odpad. Čili na odpad, který se už dále netřídí a končí na skládkách. Děti ze základních škol se pak na místě přesvědčily, že tam skončily i odpady, které jsou určeny do třídících nádob.
anketa: místní školáci: “ Dalo by se to zrecyklovat. 15 Je to škoda, že lidi nerecyklují odpad.“ „Je to hrůza, co lidi všechno vyhazují, mohlo se to recyklovat a z toho něco udělat.“ O tom, že by se opravdu dalo ze směsného komunálního odpadu spoustů komodit vytřídit, se také školáci na místě přesvědčili, dobrovolníci z EKO-KOMu na místě výjimečně tento odpad dotříďovali.
Josef Mojžíš, manažer komunikace společnosti EKO-KOM: „Je to běžný odpad, netříděný, které sem ráno přivezlo popelářské auto přímo ze svozu. Jsou tam i odpady, které v komunálním odpadu vůbec končit nemají a měly by skončit v barevných kontejnerech jako třídění odpady, je tam celá řada plastů, papíru, sklo, jsou tam nápojové kartony, je tam i bioodpad, je tam i celá řada dalších druhů, které by správně měly být vytříděny. Vizuálně je velmi patrné, že v těch popelnicích končí zbytečně věci, které tam končit nemají, je to samozřejmě škoda, protože to, co skončí v takovéto hromadě, v popelnici na směsný komunální odpad, tak je odpad, který putuje přímo na skládku a tam se s tím materiálem bohužel už nic dál neděje.“ Pokud je odpad roztříděn do barevných nádob, dále se s ním pracuje na třídících linkách.
Josef Mojžíš, manažer komunikace společnosti EKO-KOM: „Tam se potom dále ten odpad roztřídí podle jednotlivých materiálů a to je potom surovina, která putuje k samotnému zpracování a recyklaci.“ Analýzu svozu komunálního odpadu připravil Odbor komunálních služeb společně s Technickými službami a společností EKO-KOM. V rámci osvěty vzniknou také edukační spoty.
Martina Klusová, pracovnice Odboru komunálních služeb MMK: „Budou potom na facebooku a webu města určeny všem občanům Karviné.” Samotný rozbor na roztříďovacím stanovišti pak ukázal, že v nádobách na komunální odpad skončilo 51 procent využitelných složek. Čili půl tuny odpadu – papíru, plastů, skla, kovů, bioodpadu, elektroodpadu, nebezpečného odpadu a textilu mohlo být ještě dále recyklováno.