V Karviné mohou lidé už dva roky třídit kromě plastů, skla a papíru i kovové obaly. K tomu jim slouží šedé nádoby umístěné po celém městě. Ne vždy v nich ale končí pouze tyto komodity, pracovníci technických služeb pak provádí ruční dotříďování. Za rok se v Karviné podaří vyseparovat až tři tuny kovů. Do těchto šedých zvonů už dva roky lidé v Karviné separují všechny kovové obaly, jako plechovky, alobal, nádoby kosmetických přípravků a podobně. Ve městě je těchto nádob dvacet a jednou zhruba za tři měsíce se speciálním autem sváží jejich obsah do areálu technických služeb.
Radim Múčka, řidič: „Vychází to z normálního popelářského auta, ale vzadu to je useknuté a je tam namontovaná hydraulická ruka, kterou ovládají závozníci pomocí dálkového ovladače.“
Po svozu a zvážení pak auto zamíří do sběrného dvora technických služeb, kde už čekají další kmenoví zaměstnanci a také pracovníci veřejně prospěšných prací, aby celý obsah po vysypání ručně dotřídili. Třicet procent obsahu tam totiž nepatří, jako plechovky obsahující nebezpečné látky například barvy a laky nebo igelitové sáčky.
Michal Bartečko, vedoucí provozovny Odpady: „Do šedých zvonů patří zejména plechovky od nápojů, konzervy bez jídel, spreje od šlehaček nebo kosmetiky, alobal, hřebíky.“
Roztřídit celou hromadu na kovové a nekovové složky trvá čtyřem pracovníkům až dvě směny.
Veškerý vytříděný obsah kovového materiálu se ve velkoobjemovém kontejneru odváží k dalšímu zpracování. Ručně se v areálu TS třídí plasty. Tohle dotříďování se provádí denně, i žluté kontejnery na plast totiž obsahují větší množství komunálního odpadu, který tam rozhodně nepatří.
Zdroj: Polar.cz