„Environmentální provoz je zkrácený název pro environmentálně šetrné chování institucí financovaných z veřejných prostředků, jako jsou např. obecní, městské či krajské úřady, školy, školky, penziony pro důchodce, kulturní centra. Zahrnuje jednak systémová opatření zaměřená zejména na provoz a chování(např. úspory energie, oboustranný tisk dokumentů apod.), jednak nakupování. Environmentální (ekologické) nakupování je takový způsob nákupu či zásobování, při kterém je brán ohled na dopad vybraného zboží a služeb na životní prostředí. Vybírají se produkty, jejichž negativní dopad na životní prostředí je co nejnižší. Kritéria, která se při tom berou v úvahu, jsou například recyklovatelnost, biologická rozložitelnost, materiální a energetická náročnost výroby, zdravotní nezávadnost, transportní vzdálenost od výrobce ke spotřebiteli atd. Environmentální provoz také kromě environmentálních a ekonomických aspektů zohledňuje i rozměr sociální a etický– např. nákup fair trade občerstvení (káva, čaj) pro pracovní porady, nákup výrobků z chráněných dílen (např. vánoční přání, tašky) apod. Pak hovoříme o udržitelné veřejné správě,“ vysvětluje Renáta Placková ze sítě ekologických poraden.
Na kopřivnickém městském úřadu se už mnoho věcí podařilo nebo se připravují. “ Na chodbách úřadu jsou již dnes k dispozici pro úředníky i veřejnost boxy na elektroodpad i tříděné složky odpadů a na dalším zlepšení systému třídění budeme dále pracovat,“ uvedl Hynek Rulíšek, vedoucí odboru životního prostředí. Úřad má také na zavedený systém repasování tonerů do tiskáren a kopírek. Vyprázdněné si firma převezme a po naplnění jsou opět používány. Zásadně se tak snižuje množství odpadů. Ke snížení množství papírového odpadu přispívá i zavedená elektronická spisová služba a software pro elektronickou finanční kontrolu. Úřad podporuje své zaměstnance ve využívání kol při dopravě do zaměstnání. Po úpravě bývalé kolárny Tatry, kterou město v loňském roce zakoupilo, získá větší kapacitu pro bezpečné uložení kol do krytých stání. Nová kolárna umožní i uložení čtyř služebních kol, které město plánuje v letošním roce pořídit pro dopravu po městě.
Město postupně realizuje i opatření v oblasti snížení své energetické náročnosti. V části prostor úřadu je instalováno velmi úsporné osvětlení LED diodami. Město má zavedený systém energetického managementu podle normy ISO 50001,kde se hodnotí energetická náročnost řady budov v majetku, jednou z nich je i městský úřad a jsou navržena opatření ke snížení jejich energetické náročnosti. Systém vyžaduje hledání cest ke zlepšení a jednou z možností je i diskutované umístění fotovoltaických panelů na střechu nebo zdi budovy. Tím by město pokrývalo část své spotřeby elektřiny vlastní výrobou. „Prostřednictvím řady akcí pro veřejnost zaměřených na ochranu životního prostředí a související problematiku se město snaží apelovat také na své obyvatele, aby nebyli k této problematice lhostejní a svým životním stylem přispěli ke zlepšení místa, kde žijí,“ doplnil Hynek Rulíšek.
Více o ekologickém provozu kanceláří zveřejňuje Síť ekologických poraden STEP na stránkách www.zeleneuradovani.cz.