Přibývá náročných a pohodlných návštěvníků.
Rekreační oblasti se neustále vyvíjejí. Podobně se mění jejich návštěvníci. Deník zjišťoval, jak se změny projevují ve významných rekreačních a turistických oblastech.
„Na hradě jsem deset let. Přestože 90 až 95 procent návštěvníků je slušných, za ty roky cítím, že přibývá těch, kteří nevědí, jak se chovat ke kulturní památce. Zejména jde o děti, což je samozřejmě výchovný problém jejich rodičů,“ řekl kastelán hradu Hukvaldy Miroslav Holiš.
Děti podle něj často kreslí křídami nejen po zdech hradu, a to i před zraky svých rodičů. „Dalším problémem jsou odpadky. Na hradě máme přibližně dvacet odpadkových košů. Bohužel je koš několik metrů od lavičky velký problém, tak to raději hodím pod lavičku,“ ironicky poznamenal kastelán jedné z okresních dominant. „Návštěvníci jsou drzejší, někteří i sprostí,“ dodal s tím, že většina ale stále ví, jak se má na hukvaldském hradě chovat.
S vyhazováním odpadků mají problém na Prašivé. „Přímo v chatě problém není, někdy nacházíme ale odpadky kolem ní, třeba nacpané v pařezech stromů,“ řekl chatař z Prašivé Martin Stiller. Částečně se jim problém daří řešit před třemi měsíci totiž k chatě umístili čtyři barevné kontejnery na tříděný odpad. „Ten nápad učit lidi třídit odpad se nám líbí. Měli jsme dokonce ohlas, že jsme první chata v Beskydech, kde návštěvník najde barevné kontejnery,“ smál se muž z chaty na Prašivé, která před nedávnem po stavebních úpravách znovu otevřela.
Podle něj přibývá náročných a pohodlných návštěvníků. „Chtějí pořád víc. Přijdou na horskou chatu a chtěli by sortiment pětihvězdičkových hotelů,“ nechal se slyšet Marin Stiller.
O tom, zda se návštěvníci hor mění, ví své předsedkyně spolku Čisté Beskydy Kateřina Piechowicz. Patří mezi nadšence, kteří si s sebou na běžecké tréninky do Beskyd berou igelitky na úklid pohozených PET lahví a dalších věcí, které do přírody nepatří. „Za poslední roky bezesporu přibylo na horách sportovců. Jsou to ale z 99 procent lidé, kteří mají k přírodě vztah, Beskydy pro ně zdaleka nejsou jen ,sportovištěm´. Sama se v té komunitě pohybuji a vím, jak přispívá k jejich kultivaci a usiluje o to, aby zůstaly krásné. Jsem ráda, že se v tomto ohledu hory lidem otevřely,“ míní Piechowicz.
Takzvaně svátečních turistů je podle ní zhruba stejně jako v minulosti. „Kde je však skutečně vidět rozdíl, je Lysá hora,“ řekla s tím, že pomalu mizí fenomén lysařů, kteří na vrchol chodí každé ráno.“
Zdroj: denik.cz