Víte, že jednomu obyvateli Moravskoslezského kraje trvá v průměru jen čtyři měsíce, aby ve své domácnosti vyprodukoval tolik odpadků, kolik sám váží?
Kdybychom veškerý odpad ze všech domácností v kraji za celý rok naložili na nákladní vlak, jeho délka by dosahovala neuvěřitelných 150 kilometrů! Přitom by z těch „odpadků“ mohlo vzniknout tolik nových věcí! Zhruba polovinu z těchto odpadů lze totiž znovu smysluplně využít, dají se dále třídit a recyklovat. Z vytříděných PET lahví se dnes vyrábějí nové PET lahve. Z třiceti recyklovaných PET lahví vznikne jedna dětská fleecová mikina, na tričko jich stačí pouze deset. PET lahve – v nové podobě – jsou součástí mnoha dalších výrobků, se kterými přicházíme denně do styku a ani si neuvědomujeme, z čeho vznikly. Ze směsných plastů se vyrábějí například plastové chodníky, obrubníky, protihlukové stěny podél rychlostních silnic a dálnic, přepravní palety, plotové plaňky či zatravňovací dlažba. Ze stavebních prvků vznikají dětské klouzačky nebo prolézačky.
Z patnácti kartonů od džusů nebo mléka se v papírnách vyrobí tolik papíru, že vydá na jedno dětské leporelo, z deseti časopisů vznikne jedna kartonová krabice na televizi. Z pěti běžných skleněných lahví se dá vyrobit nová váza.
Z vytříděného skla se nejčastěji vyrábí sklo obalové – láhve na minerálky, alkohol a pivo, zavařovací sklenice a různé skleněné výrobky. Sklo se také používá jako přísada do speciálních druhů betonů, brusných hmot, tepelných izolací a podobně. Papír se nejčastěji recykluje v papírnách na nový papír. Tímto způsobem se může použít až sedmkrát. Další možností jeho recyklace je výroba tepelných izolací nebo příměsí do stavebních hmot. Dobře využitelný je i nápojový karton. Kromě nového papíru se z něj vyrábí i lisované a izolační desky, které se používají ve stavebnictví jako alternativa sádrokartonových desek nebo při výstavbě montovaných rodinných domů.
Možností, jak využít vytříděný odpad, je opravdu mnoho. Aby se dal odpad z našich domácností dále využít, je důležité, aby byl správně vytříděný. Pro jeho třídění slouží známé žluté, modré, zelené ale i bílé kontejnery, které jsou navíc označeny nálepkami podle toho, co do nich patří. Není tedy pochyb o tom, že třídění odpadů má smysl!
Více se o třídění a recyklaci: na www.jaktridit.cz nebo www.tonda-obal.cz.